Projekt pn. „Przywrócenie zdegradowanym gruntom wartości społecznych i środowiskowych na terenach poprzemysłowych Gminy Łagiewniki”
Projekt realizowany jest w terminie od 11.03.2024 do 28.11.2025 r. ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 Priorytet 9 Fundusze Europejskie na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym Śląsku Działanie 09.05 Transformacja środowiskowa Typ projektów: 9.5.E Rekultywacja, renaturalizacja, remediacja, dekontaminacja i zagospodarowanie terenów, budynków pogórniczych, pokopalnianych oraz poprzemysłowych poprzez przywracanie bioróżnorodności oraz nadanie im nowych funkcji gospodarczych i społecznych (subregion wałbrzyski).
Projekt powstał dzięki umowie partnerskiej zawartej przez Lidera projektu – Gminę Łagiewniki oraz Partnera – Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska.
Miejsce realizacji :
Gmina Łagiewniki na obszarze „Tamy Łagiewniki”
Działania projektowe:
– wybudowanie ścieżki – pieszo rowerowej,
– wybudowanie mini parkingu ( wraz z miejscem dla osób ON),
– bodowa toalety publicznej,
– instalacja systemów oświetlenia,
– zakup i montaż małej architektury w tym:
– wzdłuż terenu inwestycji dokonane zostaną nasadzenia drzew rodzimych.
Grupy docelowe:
Głównymi odbiorcami projektu są mieszkańcy Gminy Łagiewniki. Do pośrednich odbiorców można zaliczyć mieszkańców Gmin znajdujące się w Powiecie Dzierżoniowskim oraz cały subregion Wałbrzyski. Powstanie ścieżki pieszo -rowerowej będzie promować integracje społeczną i wymianę kulturową dzięki zainteresowaniu ludności z innych powiatów i gmin znajdujących się na terenie Dolnego Śląska.
Cel:
Głównym celem projektu jest poprawa jakościowa obszarów poprzemysłowych znajdujących się w obszarze subregionu wałbrzyskiego w wyniku rekultywacji i zagospodarowania przestrzeni publicznych i budynków na terenie Gminy Łagiewnik oraz zapewnienie spójnej i wysokiej jakości przestrzeni publicznej dla mieszkańców subregionu wałbrzyskiego, opartej o zrównoważone wykorzystanie potencjału regionu i poszanowanie środowiska naturalnego. Zrekultywowane nabrzeże Tamy wpłynie na zwiększenie dostępności do podstawowych zasobów kształtujących jakość życia. W wyniku projektu, teren ten zostanie zaadaptowany do celów społecznie użytecznych, a zastosowanie rozwiązania wspomagającego realizację polityki klimatycznej zwiększy atrakcyjność regionu.
Efekty realizacji projektu :
– rekultywacja obszarów nabrzeża Tamy Łagiewniki wraz ich zagospodarowaniem rekreacyjno-turystycznym,
– zrównoważony rozwój obszarów nabrzeżnych Tamy Łagiewniki poprzez budowę ścieżki pieszo-rowerowej wraz z uregulowaniem zieleni i planowanymi nasadzeniami gatunków rodzimych,
– podniesienie jakości środowiska naturalnego poprzez zastosowanie rozwiązań odpowiadających zrównoważonemu rozwojowi,
– wdrożenie rozwiązań sprzyjających neutralności klimatycznej i poszanowaniu zasobów środowiska naturalnego
Wartość całkowita projektu: 3 134 482,50 PLN
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 2 187 771,25PLN
Wartość dofinansowania z Budżetu Państwa: 468 808,12 PLN
Łączna wartość dofinansowania: 2 656 579,37 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie